لینک شکسته چیست و چگونه بر سئو تاثیر می گذارد؟

لینک شکسته چیست

لینک شکسته چیست؟ تاثیر لینک شکسته بر سئو چگونه است؟ لینک‌ های شکسته لینک ‌هایی هستند که باز نمی‌ شوند یا به اصطلاح شکسته و خراب هستند. هنگام لینک سازی ممکن است اشتباهاتی رخ دهد و سبب به وجود آمدن این لینک ها شوند که تاثیرات آن ها مختلف است.  

برخی از دلایلی که لینک ‌ها باز نمی‌ شوند، عبارتند از:

  • دیگر وب‌ سایتی با این آدرس وجود ندارد.
  • یک صفحه وب بدون اطلاع تغییر آدرس داده است.
  • ساختار URL وب‌ سایت تغییر کرده است.

اگر روی لینک شکسته کلیک کنید، خطای 404 یا پیام مشابهی را مشاهده می ‌کنید که می ‌گوید این صفحه وب در دسترس نیست.

تاثیر لینک شکسته بر سئو

 

لینک‌ های شکسته و سئو

موتورهای جستجو لینک ‌ها را به عنوان معیاری برای کیفیت هر وب ‌سایت در نظر می ‌گیرند. لینک‌ ها از بیرون به وب‌سایت شما و نیز لینک ‌های داخل وب‌ سایت بر رتبه وب‌ سایت شما در نتایج جستجو تاثیر می‌ گذارد. به همین دلیل، بهترین کار حذف یا به روز‌رسانی لینک‌ های شکسته است.
پاک کردن لینک ‌های شکسته فضای کاری وب ‌سایت شما را افزایش می ‌دهد، استفاده کاربران را بهبود می ‌بخشد و دسترسی به محتوای وب‌سایت را برای بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو آسان‌ تر می‌ کند. از سوی دیگر، وب ‌سایت ‌ها با لینک ‌های شکسته زیاد، نشانه‌ ای از کیفیت پایین برای موتورهای جست و جو هستند.
هنگامی که بازدیدکنندگان لینک ‌هایی را به یا از سایت شما دنبال می ‌کنند، انتظار دارند پس از ورود به آن صفحه، محتوای خاصی در دسترس آن ها قرار گیرد. لینک‌ های شکسته نه تنها کاربرپسند نیستند، بلکه برای رابطه دوستی سایت شما با موتور جست و جوی گوگل، یعنی همان سئوی سایت، نیز مضر هستند. از لینک دادن به محتوای شکسته و همچنین از داشتن صفحات اینترنتی شکسته در سایت خود اجتناب کنید.

تاثیر لینک های شکسته بر نرخ پرش

صرف نظر از اینکه یک لینک خراب در وب سایت داشته باشید یا تعداد زیاد، هر بازدیدکننده در صفحه شما تصمیم خود را بر اساس قابلیت استفاده، تجربه، زمان بارگذاری و محتوا تعیین می کند. اگر لینک های شکسته در سایت شما وجود داشته باشد و بازدیدکننده نتواند به اطلاعات دسترسی دریافت نماید، به سایت دیگری مراجعه می کند که می تواند اطلاعات مورد نیاز را در اختیار آن ها بگذارد. به این ترتیب هرچه یک کاربر زمان کمتری را در سایت شما بگذرانند، نرخ پرش بیشتر می شود. به این ترتیب است که باید تاثیر لینک های شکسته بر نرخ پرش را جدی بگیرید.

نحوه بررسی لینک ‌های شکسته خروجی

اگر سایت بسیار کوچکی دارید، ممکن است بتوانید این بررسی را به صورت دستی با افزونه کروم «Check My Links» با بازبینی دستی هر صفحه از سایت خود و بررسی جداگانه لینک‌ های شکسته انجام دهید. این ابزار هم لینک‌ های شکسته داخلی (لینک‌ ها به سایت خود) و هم خارجی (لینک‌ ها به سایت‌های دیگر) را پیدا می ‌کند. موارد لینک‌ های شکسته را در یک صفحه اِکسل ثبت کنید تا بعدا بتوانید آن را مرور کرده و لینک‌ ها را اصلاح یا حذف کنید.
اگر سایت شما بزرگ باشد، به احتمال زیاد نمی ‌توانید هر صفحه را به صورت دستی برای لینک ‌های شکسته بررسی کنید. در این موارد، ارزش دارد که برای ابزارهای بررسی بک ‌لینک مانند Ahrefs هزینه کنید، چون می ‌تواند به یافتن لینک ‌های شکسته در سایت شما آن هم به صورت انبوه کمک کند.

ردیابی لینک های شکسته

 

تعمیر لینک ‌های شکسته خروجی

پیدا کردن لینک ‌های شکسته خروجی تنها نیمی از کار است، حالا باید  آن ها را درست کنید! این مرحله زمان ‌برتر است. لیست خود را از Ahrefs بگیرید و شروع به حذف این لینک ها کنید. اگر مدتی است که لینک ‌های خروجی خود را بازرسی نکرده‌ اید، یا اصلا هرگز این کار را انجام نداده‌اید، احتمالاً موارد زیادی برای اصلاح خواهید داشت.

چک ‌لیستی فوری برای آنچه که باید در هنگام ارزیابی لینک ‌های شکسته به دنبال آن باشید:

  • اگر چارچوب محتوا به تنهایی و بدون لینک می ‌تواند باقی بماند، یعنی نقل‌ قولی از سایت دیگر نیست، آن را از لیست خود حذف کنید و ادامه دهید.
  • اگر لینک نیاز است، بررسی کنید که متن پیوندی شامل چه چیزی است. ممکن است سرنخ‌ هایی درباره آنچه قبلا در آن صفحه بوده، ارائه دهد.   
  • اگر متن پیوندی خیلی مبهم است از archive.org برای یافتن آنچه قبلا در آن صفحه وجود داشته استفاده کنید.
  • جست و جوی درون ‌سایتی انجام دهید تا ببینید آیا محتوا مکان جدیدی در سایت دارد یا خیر.
  • در صورت امکان، نسخه‌ های جدیدتر یا به ‌روزشده محتوا را جست و جو کنید تا لینک شکسته را جایگزین کنید. اگر نیاز است محتوا را به ‌روزرسانی کنید تا شامل منابع جدید گردد، انجام این کار باعث می ‌شود سایت شما برای بازدیدکنندگان همیشه تازه و به ‌روز باشد.

3 راه برای جلوگیری از لینک شکسته و رفع خطای 404

به‌روزرسانی به جای حذف محتوا: به جای حذف صفحات، سعی کنید محتوا را به ‌روزرسانی کنید. این کار کمک می ‌کند تا از خطای ناخواسته و اجتناب ‌پذیر 404 که ممکن است نتیجه حذف محتوایی باشد که صفحات دیگر به آن لینک دارند، جلوگیری شود.
بازدیدکنندگان را به صفحه جدید هدایت کنید: اگر محتوا همچنان در سایت شما وجود دارد و تنها مکان آن تغییر کرده است، یا ساختار URL شما به‌ روزرسانی شده است، بازدیدکنندگان را با استفاده از تغییر مسیرهای 301 به صفحه جدید هدایت کنید.
با مدیر وب‌ سایت تماس بگیرید و لینک به‌ روزشده را بخواهید: اگر خطای 404 به این دلیل رخ می ‌دهد که یک سایت خارجی از URL نادرست برای لینک دادن به شما استفاده می‌ کند، ممکن است بتوانید با تماس گرفتن و درخواست به‌ روزرسانی از نویسنده یا مدیر آن وب‌ سایت، مشکل را حل کنید.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، تاثیر لینک شکسته بر سئو و تجربه کاربری را نمی توان نادیده گرفت. از سوی دیگر ربات های گوگل نیز می توانند وجود این لینک ها را در وب سایت تشخیص دهند و رتبه وب سایت را کاهش دهند. به شما پیشنهاد می کنیم از ابزارهای موجود استفاده نمایید و این لینک ها را شناسایی کرده و نسبت به برطرف کردن این لینک ها اقدام کنید.

مطالب مرتبط
لینک شکسته چیست

لینک شکسته چیست؟ تاثیر لینک شکسته بر سئو چگونه است؟ لینک‌ های شکسته لینک ‌هایی هستند که باز نمی‌ شوند یا به اصطلاح شکسته و خراب هستند. هنگام لینک…

0 نظر 1400-12-27
تکنیک های نوشتن محتوای رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی چه تاثیری بر مخاطب شما در دیجیتال مارکتینگ می‌گذارد؟ تولید محتوای رپورتاژ آگهی چگونه است؟ قطعا با آگهی‌ ها و تبلیغات مختلفی برخورد کرده‌…

0 نظر 1400-12-25
ترفندهای ساخت ایمیل فروش

نحوه نوشتن ایمیل فروش چگونه است؟ بازاریابی ایمیلی همچنان از جذابیت و کارایی بسیار بالایی برخوردار است و سطح اثرگذاری آن را می‌توان بسیار بیشتر از…

0 نظر 1400-12-24
حذف سایت از گوگل وب مستر

حذف سایت از گوگل وب مستر چگونه انجام می شود؟ تغییراتی که در سایت خود ایجاد می ‌کنید، می‌ تواند شامل تغییر در محتوای موجود در صفحات و شیوه آدرس دهی آن…

0 نظر 1400-12-23
dwell time چیست

به طور کلی مولفه‌ های زیادی وجود دارند که بر نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجوگر در فضای وب اثرگذار هستند. اما برای آگاهی از نوع کارکرد فاکتورهای یاد…

0 نظر 1400-12-22
ارسال دیدگاه
logo-samandehi